Ach ne! Kde je JavaScript?
Váš webový prohlížeč nemá povolen JavaScript nebo nepodporuje JavaScript. Pro správné zobrazení tohoto webu nebo pro upgrade na webový prohlížeč, který podporuje JavaScript, povolte JavaScript ve webovém prohlížeči.
Srpen 2019 - Duben 2020
hala STaRS → Úterý 16:30 - 18:30 → Ženy
1. ZŠ → Středa 17:00 - 18:30 → Žačky
hala STaRS → Úterý a Čtvrtek 16:30 - 18:30 → Kadetky a Juniorky
Články

Nevídaná událost roku 2013.

Možná se dočkáme nevídané události letošního roku," bohužel" ne v třineckém ženském volejbalu, ale na obloze. Bude to na přelomu listopadu a prosince již nyní velmi intenzivně sledovaná a na své poměry beztak jasná kometa C/2012 S1 ISON. Ta by se měla dát malými dalekohledy či očima sledovat již v průběhu října 2013 na ranní obloze, na konci listopadu se pak vytratí na denním nebi a pokud přežije svůj průlet kolem Slunce, bude od počátku prosince pozorovatelná na ranní i na večerní obloze jako velmi výrazná vlasatice. Nutno si však stále připouštět fakt, že vývoj jasnosti komet se nikdy nedá s jistotou předpovědět, čili nás každá z komet může zklamat či naopak ještě více překvapit...Ohledně komety ISON přišel jako s mimořádně zajímavým objevem mezinárodní kometární oběžník 24. září 2012. Jen tři dny předtím, v pátek 21. září 2012, se podařilo objevit dvěma východním astronomům (Vitali Nevski z Běloruska a Artyom Novichonok z Ruska) novou kometu s jasností okolo 18,8 magnitudy. Kometu našli na CCD snímcích z dalekohledu Santel (o průměru 0,4 metru) patřícímu výzkumnému středisku International Scientific Optical Network (ISON). Kometa tak získala označení podle data objevu C/2012 S1 ISON. Ke Slunci by se měla značně přiblížit na konci listopadu, kdy Slunce mine ve vzdálenosti asi 0,01 AU (28. listopadu 2013). To už je ovšem sebevražedná vzdálenost a je velkou otázkou, zda průlet kolem Slunce vlasatice přežije. Očima by mohla být pozorovatelná už od poloviny listopadu 2013 na ranní obloze, kde ji za rozbřesku budou dělat společnost planety Merkur a Saturn. Než se vytratí z ranní oblohy a přesune se ke Slunci, mohla by mít přibližně 1. magnitudu (jako hvězdy ve "Velkém voze"). Pokud svůj průlet kolem Slunce přežije, bude možná pozorovatelná na denní obloze (!) a poté hned na začátku prosince vykouzlí na večerní i na ranní obloze nevídané kometární představení velmi podobné tomu, jaké v prosinci 2011 předvedla na jižní polokouli kometa Lovejoy.

admin 06. říjen 2013 45 přečtení 0 komentářů Tisk

0 komentářů

Zanechat komentář

Přihlaste se, abyste mohli zveřejnit komentář.
  • Žádné komentáře nebyly zveřejněny.

Přihlášení
Ještě nejste členem? Klikněte zde a zaregistrujte se.
Shoutbox
Chcete-li odeslat zprávu, musíte se přihlásit.
admin
admin před 3 měsíce
Aktualizace rozpisu utkání družstva žen.
admin
admin před 3 měsíce
Aktualizace rozpisu utkání družstva juniorek, po změnách v soutěží KP.
admin
admin před 3 měsíce
Aktualizace rozpisu utkání družstva žen.
admin
admin před 9 měsíců
Výsledkově velmi úspěšný víkend družstva kadetek ( vítězství nad Frýdlantem 3:0 a 3:1 ) a juniorek ( vítězství nad Polankou 3:0 a 3:1).
admin
admin před 2 roky
Proveden přechod na vyšší verzi aplikace ( 7 na 9 ). Mohou nastat potíže při přihlášení členů.