Ach ne! Kde je JavaScript?
Váš webový prohlížeč nemá povolen JavaScript nebo nepodporuje JavaScript. Pro správné zobrazení tohoto webu nebo pro upgrade na webový prohlížeč, který podporuje JavaScript, povolte JavaScript ve webovém prohlížeči.
Srpen 2019 - Duben 2020
hala STaRS → Úterý 16:30 - 18:30 → Ženy
1. ZŠ → Středa 17:00 - 18:30 → Žačky
hala STaRS → Úterý a Čtvrtek 16:30 - 18:30 → Kadetky a Juniorky
Články

A znovu přihrávka!

Útok po přihrávce, tedy první útočný úder po přihrávce, se stal nejen v mužském volejbale dominantní, ne-li nejdůležitější herní situací ve volejbale. Průměrný přelet míče přes síť (2,3 u žen – 1,9 u mužů), průměrný dotyk míče při jedné výměně (u žen 6,0 - u mužů 4,9) a průměrná délka výměny (u žen 7 sekund – u mužů 5,6 sekund) to jasně dokazují.

Hlavně u mužů se útočný systém vyvinul tak dalece, že skoro v každé situaci po přihrávce útočí tým po rychlé nahrávce, aby se prosadil proti stále se lepšícím obranným formacím na síti soupeře. Možnými změnami pravidel a výrobou nových míčů se však tato situace čím dál více stává komplikovanou, přihrávka plachtícího podání v přihrávající formaci dvou hráčů je i pro přihrávající specialisty velkým oříškem.

Dalším důsledkem těchto změn je více se vyskytující situace útoku po špatné přihrávce, která ve výkonnostním volejbalu prodlužuje jednotlivé výměny, což může pro diváky přinést větší atraktivnost – pokud ho však přihrávající hráči a hráčky dokáží přihrát. Individuálně-taktické chování je však omezeno, neboť si hráči nebudou věřit při přihrávce odbitím vrchem.

Co to znamená pro trénink?

• Situace útoku po přihrávce nabere ještě více na významu. Pokud byla tato situace dominantní, bude mít roli v rozhodnutí o výsledku ještě větší. Aby nadále zůstala dominantní situací ve hře, musí být také více trénována.

• Pokud bude v budoucnosti přihrávka prstama posuzována rozhodčími kriticky a bude u míčů Mikasa prakticky nemožná (hlavně u potících se hráčů, která vyvolává kluzký povrch míče), nabere přihrávka spodem – bagrem – ještě více na významu. Tím pádem bude muset být více trénována.

• Poté odpadne fáze rozhodnutí hráče, jestli má použít přihrávku prstama či bagrem. To sice povede k omezení individuálního taktického chování hráče, ale povede také k automatizaci řešení situace a k automatizaci pohybu při přihrávce.

• Bude-li nadále v mužském volejbalu přihrávka vrchem součástí přihrávajícího repertoáru hráče, musí hráč trénovat přihrávku v pádu i přihrávku v pádu stranou, aby zajistil kvalitní přihrávku rychle padajících míčů tak, aby nebyla rozhodčími posuzována jako nečistá hra.

• Pohyb hráče s míčem při přihrávce nabere ještě více na významu. Dlouhé míče při plachtícím podání, které byly dříve přihrávány prstama, budou přihrávány spodem. To také znamená, že i hráči a hráčky se při přihrávce budou muset posunout více do zadní části hřiště. To však neplatí pro vrcholový volejbal, kde může míč po plachtícím podání spadnout velmi rychle na zem. Pak by byla zadní pozice pro přihrávku nevýhodná.

• Skákané plachtící podání nabere na významu, protože odstupem od přihrávky prstama se skákané plachtící podání stane velkou zbraní pro každý tým. Agresivní podání mířící na těla hráčů se změnou se zkráceným podáním do předních zón hřiště budou součástí každého úspěšného týmu. U obou variant by však měli hráči i hráčky skákat, aby tak zkrátili reakční dobu soupeře na přihrávku podání.

• Trénink útoku po přihrávce do kompletní obrany soupeře – jak na síti, tak i v obraně – se musí věnovat ještě více pozornosti. Prostá cvičení servisu s přihrávkou by se tedy trenéři měli vyvarovat.

• Přihrávka mimo osu těla nabyde na ještě větším významu. Důležité bude, aby hráči dokázali přihrávat mimo osu těla s převedením těžiště těla na přední nohu, tím mohou odlehčit zadní nohu.

• Dlouhá podání do zadních zón hřiště, která byla často hrči přihrávána prstama, by mohla zažít svou renesanci. Přihrávky podání, která letí nad hlavou hráčů, by mohly vést k častým chybám.

Z němčiny přeložil Radek Krpač, Volleyball - Magazin

admin 11. srpen 2013 57 přečtení 0 komentářů Tisk

0 komentářů

Zanechat komentář

Přihlaste se, abyste mohli zveřejnit komentář.
  • Žádné komentáře nebyly zveřejněny.

Přihlášení
Ještě nejste členem? Klikněte zde a zaregistrujte se.
Shoutbox
Chcete-li odeslat zprávu, musíte se přihlásit.
admin
admin před 3 měsíce
Aktualizace rozpisu utkání družstva žen.
admin
admin před 3 měsíce
Aktualizace rozpisu utkání družstva juniorek, po změnách v soutěží KP.
admin
admin před 3 měsíce
Aktualizace rozpisu utkání družstva žen.
admin
admin před 9 měsíců
Výsledkově velmi úspěšný víkend družstva kadetek ( vítězství nad Frýdlantem 3:0 a 3:1 ) a juniorek ( vítězství nad Polankou 3:0 a 3:1).
admin
admin před 2 roky
Proveden přechod na vyšší verzi aplikace ( 7 na 9 ). Mohou nastat potíže při přihlášení členů.